Su kaçağı tespiti, Tıkanıklık Açma, Kombi Tamiri Firması
Size Bir Telefon Kadar Yakınız!
0212 656 21 67
0532 133 37 62
teknik@sukacaklaritespit.com
Mail Adresimiz
Site İçi Arama
uzman tesisat

Yangın Tesisatı

YANGIN TESİSATI ÇEŞİTLERİ

1- Springlerle Söndürme Sistemi
2- Köpüklü Söndürme Sistemi
3- Algılama, İhbar Sistemi
4- Su Sisi Söndürme Sistemi
5- Sulu Yangın Söndürme Sistemi

Uzman Tesisat olarak 2002 senesinden beri Yangın Tesisatı ile ilgili de profesyonel hizmet vermekteyiz. Yangın tesisatı için ücretsiz keşif, sonrasında da montaj, servis ve parça garantisini siz değerli müşterilerine sunan Uzman tesisat, bu konudaki deneyim ve tecrübelerini her geçen yıl arttırarak sektöre hem katkı sağlamakta, hem de kendini yenileyerek sektörün rekabetli ortamında kendine sağlam bir yer edinmektedir.

Gerçekleştirdiğimiz bazı Yangın Tesisatı sistemleri, ne örnek vermek gerekirse;

- Sulu Yangın Tesisatı; Depodan alınır ve proje dahilindeki tğm ağız ve yangın dolaplarına hidrofor yardımı ile dağıtılır.
- Kuru Yangın Tesisatı; İtfaiye için ağız bırakılır ve porje dahilindeli tüm ağızlara çekilir. Bu tesisata su verilmez.
- Spring Yangın Tesisatı; Sulu yangın tesisatı gibi spring yangın tesisatı da depodan alınaraj hidroforlar yardımıyla proje dahilindeki tüm spring ve yangın dolaplarına çekilir.

Yangın Tesisatının Önemi;
Yanıcı özelliği bulunan katı, sıvı ve gaz halindeki maddelerin ısı ve oksijen ile birleşerek kontrol dışı yanmasıdır.

Bu kontrolsüz eylemin ne zaman, nerede, ne şekilde ve hangi şartlarda gerçekleşeceğini öngörmek imkansızdır. Yangın ciddi maddi kayıplara neden olmakla beraber ağır yaralnmalara ve daha da önemlisi can kayıplarına sebebiyet vermektedir. Tedbirler, yangının nasıl söndürüleceğinden ziyade yangının hiç başlamamasına yönelik olmalıdır.

- Personel eğitimi
- Katı kurallar (Sigara yasağı, elektrik panosuna müdahalenin yasaklanması vb.)
- Alarm sistemi ile Yangının çıkma riski minimuma inecektir.

Bir yangının söndürülmesindeki en kritik hamle yangını oluşturan 3 elementten bir tanesinin etkisiz bırakılmasıdır.
Yanıcı madde, Isı ve Oksijen.
Bu 3 elementten sadece birisine müdahale edildiği takdirde yangın sonlanacaktır.
İşte bu Yangın Sistemleri bu 3 elemennten bir veya iki tanesinin etkisiz bırakılması prensibi ile kurulmuş olan sistemlerdir. Aynı zamanda bir yangına müdahale ne kadar erken olursa yaşanacak kayıplar da bir o kadar az olacaktır. Yine Yangın Sistemlerinin çalışma prensibi de buna dayalıdır.

Yangın Tesisatı Çeşitleri
Yangın tesisatı kuru ve ıslak olmak üzere iki gruba ayrılır.

Kuru Yangın Tesisatı
Yangın tesisatını oluşturan boruların içinde su olmayan; ancak yangın anında suyun verildiği tesisat çeşididir. Bu tesisat, içerisinde su bulunmayan bir su dağıtım sistemidir. Kuru yangın tesisatında kuru sistem vanasından tesisat uç noktasına kadar olan boru kısmı normal şartlarda basınçlı hava veya azot gazı ile doludur. Sistemde su yerine basınçlı gaz olması binayı su boşalmasından veya sızıntısından korumaktadır.
Kuru yangın tesisatı özellikle donma tehlikesi olan ve ısıtılmayan binalarda tercih edilir. Kuru yangın tesisatı en fazla 4830 m² alanı yangından koruyabilecek şekilde tasarlanır.

Kuru Sistem Otomatik Yangın Tesisatı
İtfaiye amaçlı kuru boru sistemi; bu sistemde devrede su yoktur. İtfaiye teşkilatı tarafından yapılan bağlantı ile su sağlanır. Sistem özellikle donma tehlikesi olan hacimlerde tercih edilir. Binaların üst katlarında ve itfaiye araçlarının giremeyeceği dar sokaklarda, kapalı çarşılarda ve yaygın alanlı binalarda kullanılır.
Elle çalıştırılan kuru yangın tesisatı; boruların içinde su bulunmaz, yangın anında itfaiye bağlantı ağzından tesisata su basılır ve yangına müdahale edilmesi sağlanmış olur. Bu sistem üzerinde bulunan bütün hortum bağlantıları itfaiyenin kullandığı standartlarda olmalıdır. Binalarda itfaiyenin hortum taşıyarak vakit kaybetmemesi için çıkış ağızları yanında en az 15 m uzunluğunda hortum bulundurulmalıdır.
Kuru sistem yangın tesisatı (Tesisata suyun itfaiye araçları tarafından basılacağı öngörülmüştür. Yangın dolapları merdiven kat sahanlıklarına konmuş.)
Otomatik çalıştırılan kuru yangın tesisatı; bu tesisatta kuru sistem valfinden sprinkler (Serpiciler) başlıklarına kadar olan boru kısmı normal şartlarda basınçlı hava ile doludur.
Yangın meydana geldiğinde açığa çıkan ısı sprinkler (Serpiciler) başlığındaki civanın genleşerek cam tüpünün patlaması ve başlıkların açılmasına, böylece basınçlı gazın boşalmasını sağlar. Basıncın belli bir değere düşmesi ile kuru sprinkler valfi otomatik olarak açılır ve boruların içi su ile dolmaya başlar. Bu esnada su alarmı veya elektrikli basınç anahtarı elektrik alarmını çalıştırır. Su aktığı sürece alarm çalmaya devam eder. Tesisat su ile dolunca sprinklerden (Serpicilerden) yangın mahaline otomatik olarak su püskürtülmüş olur.
Otomatik çalıştırılan yangın tesisatında kolon, dağıtım ve branşman boruları Sprinklerden (Serpicilerden) suyun püskürme anındaki koruma alanı
Otomatik kuru yangın tesisatını meydana getiren ana sistem parçaları çek-valf, kuru sistem valfı, sisteme en çok 30 dakikada normal hava basıncı sağlayabilecek kapasitede basınçlı hava kaynağı, sistem kapasitesi 1900 lt’yi geçtiğinde kullanılan akselatör, su motoru alarmı veya elektrik alarmı ile basınç ölçüm cihazları ve sprinkler başlıklarından oluşmaktadır.

Islak Yangın Tesisatı
İçinde basınçlı su ile dolu bir boru ağı kullanılarak tasarlanıp yapılan yangın tesisatıdır. Bu sistem donma tehlikesi olmayan mahallerde, yüksek yapılarda ve iç hacmi yaklaşık 4000 m²’yi geçen mahallerde tercih edilir.
Yangın tesisatına suyun doğrudan şehir şebekesinden ve ikili ağızdan verildiği durumlarda yapılacak bağlantı Şekil 1.5’de gösterilmiştir. Ancak ikili ağızdan itfaiye tarafından basılacak su temiz olmayabilir. İçme suyu ile yangın tesisatı suyunun karışmaması için çek-valf kullanılmalıdır.
Hem şebeke basıncı ile beslenen, hem de itfaiye tarafından su basılabilen yangın tesisatında boru bağlantı şeması

Yangın Tesisatı Montaj Kuralları

Yangın tesisatı su tesisatından ayrı olarak galvanizli ya da siyah çelik borular kullanılarak yapılır.
– Boruların olabildiğince düz ve kısa olmasına özen gösterilir.
– Yangın dolaplarının montajı için en kolay ulaşabilecek yerleri seçiniz. Genellikle merdiven boşlukları ve kapı girişleri uygun olur. Yangın dolaplarının kolana bağlantı borularını mümkün olduğunca kısa bağlanır.
– Yangın kolonunun altında yangın tesisatını ayıran ve daima açık durumda kalması için mühürlenmiş bir vana ve bir tersinmez vana bulunmalıdır. Vana açık olduğu kolayca görülsün diye yükselen milli türden seçilir ve ancak kumanda ettiği tesisat bölümü işe yaramaz hale geldiğinde ya da bakım ve onarım durumlarında kapatılabilir.
– Tesisatın en üstünde de borulardaki havanın boşaltılmasını sağlayan bir otomatik havalık bulunmalıdır. Havalık gerektiğinde boruların boşaltılmasını da kolaylaştırır. Borular paslanmaya karşı korunmalıdır. Önce astar sonra koruyucu boyaların yapılması gerekir. Boru güzergâhı dış darbelere açık aşındırıcı etkilerin bulunduğu veya elektriksel tehlikelerin bulunduğu alanlardan geçmemelidir. Boru bağlantı biçimi bağlantı parçaları kullanılarak (fittings) dişli bağlantı, flanşlı bağlantı, kaynaklı bağlantı ya da kelepçeli yivli bağlantı çeşitleri kullanılarak yapılır.
– Boru türü ve bağlantı biçimi ne olursa olsun standartların gerektirdiği işletme basıncına dayanıklı olmalıdır.
– Borular hiçbir zaman kendi ağırlıklarını taşımamalıdır. Borular duvar, tavan, yapı taşıyıcı elemanlarına veya özel olarak yapılmış konsollara, boru askılarına, sehpalara veya kelepçeleri ile sabitlenir.
– Boruların içerisinde keten, inşaat artığı ve metal artıklarının kalmamasına dikkat edilir. Bu artıklar tesisatta tıkanıklıklara neden olabilir.

Yangın Tesisatı Malzeme Listesinin Hazırlanması
Tasarımı yapılıp projesi çizilmiş yangın tesisatının malzeme listesi proje üzerinden ölçülerin alınması suretiyle hazırlanır. Boru çapları ve metraj çıkarılıp listeye yazılır, yangın dolabı ve ekipmanları yangın dolabı sayısına göre listelenir. Tesisatta kullanılacak diğer donanım parçaları projeden alınarak listeye ilave edilir.

Bize Ulaşın
Tel : 0212 656 21 67
Gsm : 0532 587 12 03
Gsm / WhatsApp : 0532 133 37 62
Adres Bilgilerimiz
Kirazlı Mah. Asmalı Sok. No:5/B Bağcılar / İstanbul
Tel: 0212 656 21 67
Gsm: 0532 587 12 03
Gsm / WhatsApp: 0532 133 37 62
Uzman Tesisat Maps
  • Uzman Tesisat Sosyal Medya
  • Uzman Tesisat Sosyal Medya
  • Uzman Tesisat Sosyal Medya
Tüm hakları saklıdır © 2020 Uzman Tesisat